Lubań posiada bogatą ofertę darmowych i odpłatnych materiałów informacyjno-promocyjnych. Są one dostępne w punkcie informacji turystycznej, w Muzeum Regionalnym, Lubańskim Centrum Historycznym oraz w Łużyckim Centrum Rozwoju. Cześć z nich dostępna jest również w formie elektronicznej na stronie miasta Lubań. Wśród nich znajdują się książki, broszury, albumy, przewodniki, mapki oraz różnego rodzaju gadżety (zakładki, podkładki pod filiżanki, filiżanki, kubki, ołówki, długopisy). Poniżej prezentujemy najciekwasze z nich.
Wśród materiałów służących popularyzowaniu historii Lubania ważne miejsce zajmują publikacje książkowe.
Doczekaliśmy się kolejnego tomu oryginalnej serii przewodników o zabytkach Lubania. Tym razem dotyczy lubańskich fortyfikacji i Domu Solnego. Podobnie jak poprzednio, autor publikacji dr Łukasz Tekiela – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, zadbał o to, aby książka w przystępnej formie prezentowała nieznane fakty z dziejów najważniejszych pomników lubańskiej historii i aby stała na wysokim poziomie merytorycznym i edytorskim. Książka przyciąga bogatą szatą graficzną, została wydana w polsko-niemieckiej wersji językowej. W sprzedaży od lipca 2014 r.
W 2011 r. Urząd Masta wsparł lub sfinansował wydanie kilku wartościowych tytułów. Jako pierwsza ukazała się monografia neogotyckiego kościoła pw. Świętej Trójcy pt. Z dziejów kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy w Lubaniu 1861-2011, autorstwa Janusza Skowrońskiego i Andrzeja Wilka. Następnie opublikowano pierwszą część przewodnika po historii lubańskich zabytków opracowanego przez Łukasza Tekielę i poświęconego Wieży Trynitarskiej oraz kościołowi pw. Świętej Trójcy. W czerwcu wydawnictwo opuściła książka pt. Ulice Lubania, napisana przez Janusza Kulczyckiego i Barbarę Grzybek. Na wydanie czekają jeszcze: historia fortyfikacji miejskich, Domu Solnego oraz ratusza. Wszystkie z wymienionych publikacji mają potrójny charakter. Bez wątpienia mogą służyć za materiały dydaktyczne, ponadto są nie lada gratką dla turystów, a dzięki rzetelnemu przygotowaniu i solidnej podstawie źródłowej wypełniają szereg luk w polskiej historiografii dotyczącej Lubania i Górnych Łużyc.
W minionych latach staraniem Urzędu Miasta ukazały się następujące publikacje poświęcone Lubaniowi i Górnym Łużycom:
Berkel Paul, Historia Miasta Lubania, tłum. Stanisław Tymicz, Wrocław 1992.Bena.
Waldemar, Lubań wczoraj i dziś, Lubań 2005.
Tekiela Łukasz, Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach, Racibórz 2010.
Górne Łużyce na przestrzeni wieków, Lubańskie Studnia Historyczne, tom I, Lubań 2007.
Z dziejów Górnych Łużyc i Górnołużyczan, Lubańskie Studia Historyczne, tom II, Lubań 2007.
Lubań Miasto, Ludzie i Droga, Łużyckie Centrum Rozwoju, Lubań 2013
W grupie multimediów na szczególna uwagę zasługuje przygotowana w 2010 r. audiowizualizacja pt. Civitas Luban. Tomasz Bernacki, pomysłodawca i jeden ze współautorów filmu w taki oto sposób opisuje jej charakter: Film przedstawia najważniejsze etapy rozwoju Lubania, ukazane poprzez jego budowle, zabytki, czasem niestety już nie istniejące, lecz mimo to godnie przypomnienia. Mieszczanie, mimo zmieniających się uwarunkowań politycznych dbali o rozwój miasta – wznosili domy kupieckie, spichlerz, symbole władzy mieszczańskiej – ratusze, dbali o rozwój ducha i wiedzy poprzez budowę kościołów, kaplic klasztorów (franciszkanów i magdalenek), szkół a swoje zdobycze chronili przed wrogimi wojskami budując kamienne obwarowania. Zmieniały się granice, zmieniały się państwa. Co pozostało dziś z dawnych czasów, jakie wydarzenia miały wpływ na współczesny obraz Lubania? Film umożliwi uzyskanie niektórych odpowiedzi i poznanie wybranych faktów z niezmiernie ciekawej historii rozwoju Lubania i mam nadzieję, że zachęci do dalszego zgłębiania jego tajemnic.
W 2011 r. miasto zleciło przygotowanie dwóch filmów o charakterze ściśle promocyjnym. Pierwszy z nich zatytułowano „Lubań polubisz to miejsce”, a drugiemu nadano nazwę „Weekend w Lubaniu”. Obie audiowizualizacje mają na celu ukazanie przestrzeni miasta jako nadzwyczaj przyjaznej i otwartej na gości o różnych potrzebach turystycznych. Odbiorca ma możliwość poznać główne atrakcje miasta oraz charakter jego życia kulturalnego. Chociaż oba filmy rozbudzają ciekawość, to w żadnym wypadku nie zaspakajają jej. Cóż, taka ich rola. Są one tylko formą zaproszenia. Niedosyt powinna zaspokoić dopiero wizyta w mieście.
Gadżety Promocyjne
Poniżej prezentujemy fotografię najważniejszych gadżetów, wykorzystywanych na potrzeby promocji miasta.