W Lubaniu od 2009 roku wdrożony jest Lokalny Program Rewitalizacji.
Lokalny Program Rewitalizacji miasta Lubań objął przede wszystkim centrum miasta- to właśnie nieruchomości znajdujące się w tym obszarze zostały włączone do projektu.
W 2011 roku zakończono kilka ważnych projektów realizowanych z udziałem środków z funduszy unijnych, które wpłynęły nie tylko na poprawę przestrzeni miejskiej ale także zwiększenie aktywności zawodowej i zdolności w zakresie podwyższania kwalifikacji zawodowych mieszkańców.
Realizacja zadań inwestycyjnych oraz społecznych jest współfinansowana z RPO WD na lata 2007-2013. Już od roku 2010 miasto realizuje poszczególne projekty inwestycyjne i społeczne.
Ostatni kwartał roku 2011 był czasem zakończenia trzech projektów. W ramach jednego z nich przedłużono ulicę Graniczną, czyli „małą obwodnicę miasta” oficjalnie oddaną do użytku 1 grudnia 2011 roku. Remont ulicy Granicznej został zrealizowany w ramach projektu pod nazwą „Poprawa dojazdu do obiektu zabytkowego - Kościół Św. Trójcy w Lubaniu”. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 559.913,61 złotych, z czego prawie 70% zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Efektem w/w projektu jest wzrost konkurencyjności miasta Lubań jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i inwestycyjnie poprzez wykorzystanie potencjału historycznego, kulturowego i turystycznego. Poprawa wizerunku miasta jako atrakcyjnego miejsca zamieszkania i odwiedzania oraz likwidacja problemu komunikacyjnego miasta wraz z wykorzystaniem potencjału tego obszaru wynikającego z położenia w centralnej części miasta.
Ulica Graniczna przed i po remoncie.
Kolejny projekt pn.: „Wzrost atrakcyjności turystycznej i ochrona dziedzictwa kulturowego regionu poprzez remont renesansowego ratusza w Lubaniu wraz z infrastrukturą towarzyszącą” został zakończony 29 listopada 2011 roku, kiedy to dokonano uroczystego otwarcia obiektu. Wartość projektu wyniosła ok. 3 287 785,00 złotych, z czego 2 202 651,61 złotych zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.
Ratusz Miejski w Lubaniu to jeden z najcenniejszych renesansowych budowli na Dolnym Śląsku. Odnowa ratusza stanowi swego rodzaju impuls do dalszego rozwoju funkcji turystycznych Lubania.
Ratusz przed i po remoncie.
W grudniu 2011 roku zakończono również realizację projektu pn.: „Renowacja budynków przy ulicy Brackiej 15, Żymierskiego 4, Mikołaja 1, 2, 3, 22, 24, 24a, Wrocławskiej 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 w Lubaniu”, na który przeznaczono 2 760 037,47 zł. W tej kwocie zawiera się dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013 w wysokości 1 560 689,25 zł. Celem projektu było zwiększenie komfortu zamieszkiwania kamienic i poprawa warunków ich mieszkańców jak również stworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej. W jego ramach do końca 2011 roku zostały wyremontowane dachy, elewacje i klatki schodowe wymienionych już 12 budynków.
Liderem projektu była Gmina Miejska Lubań, a był on realizowany w ramach partnerstwa ze wspólnotami mieszkaniowymi poszczególnych nieruchomości, czyli 17 Partnerami Projektu.
Budynek przy ulicy Brackiej 15 przed i po remoncie.
Nieruchomości przy ulicy Mikołaja 24 i 1 przed...
... i po remoncie.
Budynek przy ulicy Wrocławskiej 11 przed i po remoncie.
Nieruchomość przy ulicy Żymierskiego 4 przed i po remoncie.
Dzięki zrealizowanym projektom i zaangażowaniu władz miasta, mieszkańcy uzyskali pomoc w rozwoju przedsiębiorczości, zainteresowań i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
Równolegle do inwestycji budowlanych prowadzone były działania społeczne towarzyszące rewitalizacji miasta. Działania społeczne w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji w porozumieniu z Gminą Miejską Lubań zrealizowało Łużyckie Centrum Rozwoju oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej- Dom Dziennego Pobytu.
Przez Łużyckie Centrum Rozwoju zrealizowano dwa projekty, tj. „Aktywne i nowoczesne poszukiwanie pracy” oraz „I ty możesz zostać przedsiębiorcą”. Przy w przypadku obu projektów zorganizowano cykl szkoleń oraz zajęć warsztatowo- treningowych, na których uczestnicy uzyskali wiedzę o zakładaniu własnej działalności gospodarczej, gdzie należy ubiegać się o wsparcie finansowe na rozwój własnej firmy oraz z zakresu prowadzenia księgowości.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej- Dom Dziennego Pobytu zrealizował trzy projekty.
Pierwszy z nich polegał na zorganizowaniu zajęć dla dzieci i młodzieży, które miały za zadanie zintegrować dzieci i młodzież nie tylko między sobą ale także z otoczeniem. Odbyły się zajęcia dowolne mające na celu rozwijanie zainteresowań i pasji uczestników, zajęcia kulinarne, taneczne, rekreacyjne i turystyczne, zajęcia relaksacyjne i sportowe.
W ramach zajęć integracyjnych dla osób starszych i niepełnosprawnych zorganizowano treningi z zakresu choreoterapii, zajęcia artystyczne, treningi pamięci, wycieczki.
Drugi projekt realizowany w trakcie wakacji i ferii zimowych dla dzieci i młodzieży obejmował organizacje zajęć artystyczno- plastycznych i praktyczno– technicznych, zajęć rozrywkowych, kulinarnych, sportowo-rekreacyjnych i z zakresu informatyki.
Trzeci projekt polegał na utworzeniu w domu Dziennego Pobytu Klubu Integracji Społecznej, którego jednym z celów było udzielenie pomocy osobom indywidualnym oraz ich rodzinom w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w podniesieniu kwalifikacji zawodowych, jako wartości na rynku pracy.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że lubańskie centrum przez ostatnie lata nabrało nowego blasku, wystarczy wyjść na ulice, aby przekonać się, że w naszym mieście czas nie zatrzymał się w miejscu- a wręcz przeciwnie- z roku na rok jego rozwój nabiera coraz to szybszego tempa.