Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-08-2012

Niebawem chętni członkowie społeczności romskiej rozpoczną szkolenia zawodowe w ramach projektu pt. „Nowe umiejętności szansą dla mniejszości romskiej zamieszkałej w Lubaniu”, który sfinansowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Projekt na rzecz społeczności romskiej w Lubaniu realizuje Łużyckie Centrum Rozwoju.

ŁCR korzystając z szerokich możliwości, jakie daje Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce, postanowiło pomóc 23 osobom nabyć nowe kwalifikacje zawodowe. Działania tego rodzaju są szczególnie ważne, gdyż posiadają walory edukacyjne, ekonomiczne i kulturowe. Z jednej strony pomagają obalać stereotypy, z drugiej natomiast przyczyniają się do integracji Romów. Pierwsze spotkanie integracyjne, inaugurujące realizację projektu odbyło się 26 lipca 2012.
Nietrudno zauważyć, że Lubań przechodzi w chwili obecnej dynamiczną rewitalizację substancji architektonicznej
i infrastrukturalnej. Nasze miasto nie stanie się jednak w pełni nowoczesnym i przyjaznym, jeśli nie doświadczy realnej rewitalizacji społecznej. W tym przypadku każdy projekt wychodzący naprzeciw lubańskiej społeczności jest cenny i pożądany.

Lubański projekt wpisuje się w bogaty cykl działań na rzecz Romów podejmowanych od 2007r. w krajach UE. „Z raportów UE wynika, że społeczności romskie są dotknięte dużo wyższą stopą bezrobocia niż średnia w poszczególnych krajach członkowskich”. Wykluczenie społeczne, które nierzadko dotyka mniejszości narodowe, jest zaprzeczeniem ducha współczesnych nam czasów i negatywnie wpływa na szeroko rozumiany rozwój. Wdrażany w chwili obecnej projekt należy traktować w kategoriach inwestycji w ludzi i w ich potencjał. Przede wszystkim chodzi o to, aby próbować nowych metod rozwiązywania problemów społecznych, aby zmniejszać bariery w ramach lokalnej społeczności i wyrównywać szanse.

Szkolenia będą trwały od sierpnia do grudnia 2012 r. W tym czasie ich uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności z zakresu obsługi kas fiskalnych, komputerów, obsługi gastronomicznej, fryzjerstwa i budowlanki. Jeden z uczestników rozpocznie również naukę w liceum dla dorosłych. Być może dzięki odbytym szkoleniom
i nowym nabytym w ich trakcie umiejętnościom zdobędą oni pracę.


Koordynator projektu: Łukasz Tekiela

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...