Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-11-2012

Decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków parowozownia wachlarzowa położona w zespole dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Lubaniu została wpisana do rejestru zabytków.

Decyzja ta nakłada na obecnego lub przyszłego właściciela szereg obowiązków, w tym m.in. wcześniejsze konsultacje z konserwatorem zabytków w przypadku planowanej ingerencji w bryłę obiektu.
Lubańska parowozownia wachlarzowa została oddana do użytku w 1865 r. i jest dziś największą zachowaną jeszcze parowozownią w Europie. Obiekt powstawał w dwóch etapach – od lat 70 – tych XIX wieku po początek wieku XX. Wielkogabarytowa konstrukcja jest doskonałym przykładem szerokiej działalności industrialnej
i przemysłowej, która miała miejsce w Lubaniu w tamtych latach.

- Uważam, że jest to jeden z obiektów, które w przyszłości po odpowiednim zagospodarowaniu, mogą zwiększyć potencjał turystyczny miasta - mówi Małgorzata Wąs, pracownik Łużyckiego Centrum Rozwoju - Jako członek zespołu pracującego nad budową strategii rozwoju miasta sądzę, że ten zabytek, w perspektywie czasu może stać się motorem napędzającym turystykę w mieście. Już posiadamy kilka ciekawych i realnych do wdrożenia pomysłów na jego zagospodarowanie. Teraz wszystko zależy od właściciela. Obserwując na przykładzie Wieży Brackiej i Ratusza – które przeżywają obecnie swój „renesans” - jestem przekonana, że turystyka jest „dobrym pomysłem na miasto” i w tym kierunku należy zmierzać.

 

 

 


Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...