12% przebadanych w powiecie lubańskim ma wyniki niezgodne z normami. Wyniki 63 osób z blisko 530 przebadanych w Międzynarodowym Centrum Dializ (Grupa Fresenius) przy ul. Zawidowskiej 4 w Lubaniu, przekraczały normy, co może świadczyć o rozwijającej się u tych pacjentów chorobie nerek. Celem akcji NEFROTEST, w ramach której odbyło się badanie, jest upowszechnianie wiedzy o chorobach układu moczowego i przekonanie Polaków do regularnych badań profilaktycznych pod kątem chorób nerek.
Podczas lubańskiego NEFROTESTU specjaliści badali mieszkańców powiatu pod kątem poziomu kreatyniny we krwi oraz wyliczali eGFR. „Podwyższony lub zbyt niski poziom kreatyniny to sygnał alarmowy, mogący świadczyć o zaburzeniach pracy nerek. EGFR to wskaźnik przesączania kłębuszkowego pokazujący skuteczność pracy nerek, czyli ich zdolność do filtrowania krwi. Na podstawie obu wyników i wywiadu medycznego przeprowadzonego z pacjentem lekarz jest w stanie ocenić stopień zagrożenia chorobą nerek i wystawić skierowanie na specjalistyczne badania” - tłumaczy dr Jerzy Bogucki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Lubaniu.
Wśród 528 osób, których udało się prawidłowo przebadać w lubańskim NEFROTEŚCIE, u 63 pacjentów (12 proc.) wyniki nie mieściły się w normach. To trochę powyżej statystycznych wyliczeń nefrologów, którzy oceniają, że, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, w Polsce na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może chorować od 8 do 10 proc. społeczeństwa. „Nefrolodzy wyróżniają pięć stadiów niewydolności nerek. Niestety NEFROTEST w Lubaniu, potwierdził niepokojące obserwacje lekarzy nefrologów, że nadal zdarza się, iż choroba nerek jest wykrywana w IV lub V stadium – kiedy to nerki praktycznie całkowicie przestały już działać. Po naszym badaniu jedna osoba została bezpośrednio skierowana na dializy i to dosłownie mówiąc uratowało jej życie”– tłumaczy dr Jerzy Bogucki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Lubaniu.
Przeprowadzenie testów krwi u niemal 530 osób w ciągu jednego dnia było wielkim wyzwaniem dla całego naszego zespołu i osób z nami współpracujących. Mieszkańcom powiatu bardzo dziękuję za tak duże zainteresowanie akcją, a moim współpracownikom za zaangażowanie i poświęcony czas" – dodaje Elżbieta Cepuchowicz, pielęgniarka oddziałowa Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Lubaniu.
Pierwszy raz dla lekarzy rodzinnych
Lubań jest pierwszym miastem, w którym organizatorzy – Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) – rozszerzyli akcję NEFROTEST o współpracę z lekarzami pierwszego kontaktu. „W Lubaniu postanowiliśmy zaangażować w akcję także lekarzy rodzinnych, którzy są niezmiernie ważnym ogniwem w procesach diagnostyki i zapobiegania przewlekłej chorobie nerek. Każdy z nich otrzymał od nas skierowania na bezpłatne badania moczu i krwi, które będzie mógł przekazać swoim pacjentom. Dzięki lekarzom rodzinnym badaniami diagnostycznymi obejmiemy dodatkowych kilkuset pacjentów - dokładnie wybranych i zakwalifikowanych przez fachowców. W sumie lubański NEFROTEST obejmie ponad 1000 osób” - tłumaczy dr Jerzy Bogucki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius).
Choroby nerek – cisi zabójcy
Chorobę nerek wykrytą we wczesnym stadium można wyleczyć lub znacznie spowolnić jej rozwój. „Badania krwi i moczu pod kątem sprawności funkcjonowania układu moczowego raz w roku powinien wykonywać każdy, a szczególnie osoby z grup ryzyka, m.in.: chorujące na cukrzycę, serce czy po 65 roku życia. W Polsce niestety nie ma obowiązku przeprowadzania regularnych badań pod kątem chorób nerek, mimo że schorzenia te są bardzo groźne - nie tylko ze względu na poważne konsekwencje dla organizmu, ale również dlatego, że większość z nich przebiega przez długi czas bezobjawowo” - tłumaczy Jerzy Bogucki. Przy niewydolności nerek wykrytej za późno, jedynymi formami leczenia są dializoterapia lub przeszczep. Osoby, które chciałyby zbadać stan swoich nerek mogą poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie na podstawowe badanie moczu oraz poziomu kreatyny we krwi (z eGFR). Testy te można również wykonać we własnym zakresie w każdym laboratorium. Kosztują kilkanaście złotych.
Terapia nerkozastępcza w Lubaniu
Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) przy ulicy Zawidowskiej 4 działa 25 lat. Jest jedną z najstarszych stacji dializ na Dolnym Śląsku. Obecnie korzystając z 16 nowoczesnych stanowisk do hemodializy w stacji dializ leczy się 80 pacjentów. Stacja działa na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu wszystkie wykonywane zabiegi są bezpłatne dla pacjentów.
Zdążyć przed chorobą
Kampania Nefrotest wystartowała ponad dwa lata temu w Świebodzinie w Światowym Dniu Nerek (11.03.2010). Organizowana jest przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizację zrzeszającą właścicieli stacji dializ w Polsce) oraz lokalnego partnera. W ramach akcji w dziesięciu miastach przebadanych zostało bezpłatnie i bez skierowania prawie 7 tys. chętnych. Kilkuset trafiło do dalszej diagnostyki. Kolejna akcja badania krwi w ramach Nefrotestu – już w styczniu 2013 roku u Głubczycach (woj. opolskie).
Kampanię NEFROTEST w Lubaniu organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Międzynarodowe Centrum Dializ w Lubaniu (Grupa Fresenius). Nefrotest w powiecie objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Magdalena Krajewska – Wojewódzki Konsultant w Dziedzinie Nefrologii dla woj. dolnośląskiego. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Starosta Powiatu Lubańskiego i Burmistrz Miasta Lubań. Kampanię wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.
* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce. Przy Sekcji powołano Komitet Naukowy, składający się z wybitnych przedstawicieli środowiska nefrologicznego w kraju.
Więcej informacji:
lek. med. Jerzy Bogucki
dyrektor stacji dializ w Lubaniu
e-mail: jerzy.bogucki@fmc.pl
tel. +48 691 735 661
Marta Andrzejewska
rzecznik prasowy
e-mail: marta.andrzejewska@fmc.pl
tel. +48 605 213 063