Nadrzędną zasadą, jaka została przyjęta w trakcie budowy strategii rozwoju miasta Lubania jest zasada planowania partycypacyjnego. Na czym ona polega i dlaczego jest tak ważna?
- W momencie kiedy możliwie jak najszersza grupa reprezentantów danej społeczności spotyka się, aby razem dyskutować, dzielić się wiedzą, wymieniać argumenty w celu osiągnięcia konsensusu, a następnie uczestniczy (partycypuje) w planowaniu, możemy powiedzieć, że proces decyzyjny w materii, którą się ona zajęła został uspołeczniony – mówi Marzena Różańska, Dyrektor Łużyckiego Centrum Rozwoju, koordynator prac nad strategią - Wymagany konsensus wyklucza możliwość głosowania, przez co nie ma wygranych i przegranych. W ten sposób odpowiedzialność zostaje rozłożona na wszystkich uczestników planowania, a ono same zyskuje solidne umocowanie w rzeczywistości.
Warsztat poświęcony sferze ochrony środowiska i zdrowia, jaki odbył się 22 listopada 2012 r. został przeprowadzony z zachowaniem opisanej wyżej zasady i przebiegał w atmosferze intensywnej, a co najważniejsze owocnej pracy. Obrady miały miejsce w sali Lubańskiego Centrum Historycznego. Moderował nimi wiceburmistrz miasta Lubania Mariusz Tomiczek. W warsztatach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, Pracownicy Urzędu Miasta z Wydziału Infrastruktury Społecznej oraz Ochrony Środowiska, zespół ds. planowania strategicznego z Łużyckiego Centrum Rozwoju, przedstawiciele Lubańskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Panaceum” oraz Stowarzyszenia Bezpieczna Gmina Lubań a także prezes Lubańskiego Stowarzyszenia Abstynentów „Odnowa”. Oczywiście na warsztatach nie zabrakło również przedstawicielstwa lubańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W strategii rozwoju dla województwa dolnośląskiego jak i w strategii rozwoju powiatu lubańskiego ochrona środowiska została potraktowana bardzo poważnie. Od standardów tych nie odbiega również dawna strategia Lubania. Całkiem inaczej wygląda problematyka szeroko rozumianego zdrowia, która nie da się ukryć, we wszystkich tych dokumentach jest prawie niezauważalna. Tymczasem skala problemów z nią związanych, chociażby w naszym mieście, jak wykazały czwartkowe warsztaty, wzbija się bardzo wysoko. Pominięcie ich milczeniem byłoby zatem poważnym błędem. Nie da się ukryć, że na wiele negatywnych zjawisk miasto nie ma wpływu, ale z wieloma można z powodzeniem walczyć. Wcześniej jednak należy je zidentyfikować i opisać.
Dzięki partycypacyjnej metodzie pracy podczas ostatniego warsztatu poczyniono zasadniczy krok do przodu. W nowej strategii, nie tak jak w poprzedniej, problematyka zdrowia zostanie ujęta znacznie szerzej. Już w styczniu 2013 r. wnioski wypływające z wykonanej tydzień temu analizy SWOT staną się podstawą opracowania konkretnych celów i zadań. Oczywiście odbędzie się to na kolejnym otwartym warsztacie przy zachowaniu zasady uczestnictwa szerokiego grona przedstawicieli lokalnej społeczności. Pamiętajmy, że „wolność polega na tym, aby śmiało rozpatrywać każdą sytuację w jaką wpakuje nas życie i brać na siebie wszelką wynikłą stąd odpowiedzialność”. Zapraszamy serdecznie do udziału w warsztatach strategicznych, dokładne terminy na www.luban.pl / miasto / strategia rozwoju Lubania.