26 kwietnia 2013 roku w Sali Rajców lubańskiego Ratusza odbyło się posiedzenie Zarządu Związku Miast Polskich. Jest on ogólnopolską organizacją samorządową, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Zadania te realizuje poprzez lobbing legislacyjny, wsparcie eksperckie, wymianę doświadczeń, promocję miast, współpracę zagraniczną oraz działalność informacyjną i wydawniczą.
Obejrzyj nagranie
Organizacja istnieje od 1917 roku i już w okresie międzywojennym mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Po II wojnie światowej działalność ZMP została uniemożliwiona. Zaraz po pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu – statutowej siedzibie Związku – jego Kongres Restytucyjny. Obecnie do Związku należą 303 miasta, w tym 28 miast dolnośląskich. Mieszka w nich około 73% miejskiej ludności kraju. Lubań należy do ZMP od 25 stycznia 1994 roku.
Zarząd ZMP spotyka się raz w miesiącu w różnych miastach członkowskich. W czasie spotkań odbywa się opiniowanie projektów aktów prawnych (ustaw i rozporządzeń), założeń i koncepcji dotyczących gmin miejskich.
- Obecność ZMP w Lubaniu to niewątpliwie zaszczyt dla miasta, pierwszy raz w historii zdarzyło się, że jakiekolwiek władze zarządu ZMP do Lubania przybyły i mile było słuchać ich wypowiedzi na temat samego miasta, jego wyglądu i estetyki – mówi Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Podczas spotkania prezydenci i burmistrzowie zaopiniowali projekty zmiany ustawy, m.in. o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o ogrodach działkowych, o zmianie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
Ponadto członkowie Zarządu zajęli się również projektem Krajowego Programu Reform Europa 2020 oraz poddali analizie założenia rządowego projektu ustawy o zmianie Karty Nauczyciela.
Przygotowane przez Zarząd lub komisje problemowe ZMP stanowiska i projekty zmian ustaw dotyczących samorządu są przedstawiane Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i jej zespołom roboczym, komisjom Sejmu i Senatu oraz odpowiednim ministerstwom. Związek wspiera miasta, które występują do Trybunału Konstytucyjnego w sprawach niekorzystnych dla nich rozwiązań prawnych.