Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
17-07-2013

Zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej 23 lipca br. o godzinie 1:00 wyłączone zostaną nadajniki analogowe zlokalizowane w obszarze jeleniogórsko - legnickim. Od tego dnia na Dolnym Śląsku dostępna będzie jedynie telewizja cyfrowa.

O godzinie 6:00 rano włączony zostanie z pełną mocą nadajnik główny zlokalizowany na Śnieżnych Kotłach, który obsługuje większość mieszkańców. W kolejnych godzinach załączane będą stacje "doświetlające". Zaopatrują one w sygnał miejscowości położone na terenach, do których z powodu ukształtowania terenu nie może dotrzeć sygnał z nadajnika głównego. Szczegółowy harmonogram uruchamiania poszczególnych stacji doświetlających przedstawia poniższa tabela:

Nazwa i lokalizacja stacji doświetlającej Godzina uruchomienia 23 lipca 2013 r.
Działoszyn / Centrum METEO 8:00
Kamienna Góra / g. Kościelna 8:00
Piechowice / Górzyniec 8:00
Wojcieszów / g. Miłek 8:00
Bogatynia / g. Wysoka 10:00
Kowary / g. Rudnik 10:00
Świeradów Zdrój / g. Zajęcznik 10:00
Świerzawa / ul. Mickiewicza 10:00
Leśna / wzg. Baworowo 12:00
Wleń / Modrzewie 12:00
Zgorzelec / ul. Górna 12:00

 

Jak odbierać

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:

1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,

2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).

Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.

Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder.

Posiadacze STB bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Niestety występują w tym przypadku pewne ograniczenia – nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami STB – przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą. Koszt takiego modułu CI wynosi około 150-200zł.

Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.

Gdzie kupić

STB zalicza się do sprzętu RTV. W związku z tym powinien być dostępny w sklepach prowadzących sprzedaż urządzeń elektronicznych.

 

Zaletami nadawania cyfrowego – w porównaniu do nadawania analogowego są:

  • możliwość zaoferowania dużo bogatszej oferty programowej;
  • uzyskanie poprawy jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza poprzez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego;
  • utrzymanie stałej i dobrej jakości obrazu i dźwięku w granicach zasięgu stacji nadawczej (poprzez np. eliminację efektu odbić i innych zakłóceń obrazu);
  • nadawanie obrazu w różnych formatach obrazu (dotychczasowym 4:3 lub panoramicznym 16:9);
  • równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów);
  • dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym, wtedy gdy odbiornik lub STB podłączony jest także do Internetu;
  • możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.

Czy mam dobrą antenę

Ogólnie rzecz biorąc, należy pamiętać, że antena zewnętrzna zapewnia lepszy odbiór niż antena wewnętrzna. Jeżeli dotychczasowa analogowa telewizja odbierana jest za pomocą aktualnie posiadanej anteny bez zakłóceń to prawdopodobnie nie będzie potrzeby wymiany takich anten. Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.

Specyfika sygnału telewizji DVB-T pozwala na odbiór programów przy użyciu mniejszych i bardziej przenośnych anten. W pobliżu stacji nadawczych odbiór powinien być możliwy przy użyciu najprostszych anten teleskopowych nawet wewnątrz budynków.

Pomocny w doborze anteny jest poradnik Emitela, operatora technicznego multipleksów, dostępny pod adresem: http://www.emitel.pl/jakwybracantene-poradnik.pdf-68518

Multipleksy

Multipleks to, nadawana w pojedynczym kanale telewizyjnym, "cyfrowa paczka" składająca się z programów telewizyjnych i radiofonicznych oraz dodatkowych informacji w postaci cyfrowej (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG). Nie wszystkie wymienione składowe multipleksu muszą w nim występować jednocześnie. W obecnie nadawanych multipleksach MUX-1, MUX-2 i MUX-3 nie są np. obecne programy radiofoniczne.

Dzięki zastosowaniu odpowiednio skutecznej kompresji (redukcji ilości danych w pojedynczym sygnale programu cyfrowej telewizji) oraz nowoczesnych technik nadawczych możliwe jest umieszczenie w multipleksie większej liczby programów telewizyjnych. W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej są dzisiaj dostępne następujące programy TV:

  • w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
  • w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka;
  • w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.

Jak widać, przejście na nadawanie cyfrowe wiąże się ze zdecydowanym zwiększeniem efektywności wykorzystania częstotliwości; w tym samym kanale zamiast jednego można nadawać kilka programów TV (w telewizji analogowej w kanale o szerokości odpowiadającej pojedynczemu mulitpleksowi można było nadawać tylko jeden program telewizyjny). "Zaoszczędzone" w ten sposób częstotliwości - zwane dywidendą cyfrową - będzie można wykorzystać w różny sposób:dla poszerzenia oferty programowej telewizji naziemnej (nowe programy, w tym - wysokiej rozdzielczości HD) lub dla potrzeb sieci komórkowych (w szczególności w celu zapewnienia powszechnego dostępu do Internetu). Dywidenda cyfrowa będzie w pełni dostępna dopiero po całkowitym wyłączeniu emisji analogowych, a więc od połowy 2013 r.

Szczegółowy harmonogram wdrożeń MUX-1, MUX-2 i MUX-3 dostępny jest pod następującymi adresami: http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,554.html, http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,332.html oraz http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wdrazania,333.html

Obejrzyj audycje instruktażowe dotyczące podłączania sprzętu do odbioru NTC

Parametry emisji nadajników włączanych w VII etapie

Nazwa stacji DVB-T

Typ stacji

Kanał

GIŻYCKO / Miłki

główna

50

BOGATYNIA / g. Wysoka

gapfiller

49

DZIAŁOSZYN / Centrum METEO

gapfiller

49

JELENIA GÓRA / Śnieżne Kotły

główna

49

KAMIENNA GÓRA / g. Kościelna

gapfiller

49

KOWARY / g. Rudnik

gapfiller

49

LEŚNA / wzg. Baworowo

gapfiller

49

LUBAŃ / Nowa Karczma

główna

49

PIECHOWICE / Górzyniec

gapfiller

49

ŚWIERADÓW ZDRÓJ / g. Zajecznik

gapfiller

49

ŚWIERZAWA / ul. Mickiewicza

gapfiller

49

WLEŃ / Modrzewie

gapfiller

49

WOJCIESZÓW / g. Miłek

gapfiller

49

ZGORZELEC / ul. Górna

gapfiller

49

LEŻAJSK / Giedlarowa

główna

26

ŁOMŻA / Szosa Zambrowska

główna

22

OSTROŁĘKA / Ławy

główna

42

CIESZANÓW

główna

26

GŁOGÓW / komin EC Widziszów

główna

49

GORLICE / Maślana Góra

gapfiller

34

LEGNICA / ul. Piastowska

główna

49

PRUCHNIK / wzn. Na Zadach

gapfiller

26

PRZEMYŚL / Tatarska Góra

główna

26

 

Źródło: www.cyfryzacja.gov.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...