Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-10-2011

      Dla tych, których pasjonuje geologia, okolice miasta i cały powiat stanowią prawdziwe Eldorado. Wygasłe wulkany, wychodnie rzadkich skał, wtórne i pierwotne złoża minerałów - to wszystko jest w zasięgu ręki. Wystarczy tylko odwiedzić miasto i region, aby przekonać się, że jego ogromnym atutem jest nadzwyczaj interesująca przeszłość geologiczna.

      Naczelne miejsce w ofercie dla geoturystów zajmuje wycieczka szlakiem wygasłych wulkanów. Trasa wiedzie po miejscach, z których wydobywały się produkty wulkaniczne. Z punktu widzenia turysty istotne jest to, że w trakcie wędrówki można podziwiać nie tylko skały, ale również cieszyć się wyjątkową przyrodą i wspaniałymi widokami na okolicę.

      Na tych, którzy mają w sobie żyłkę poszukiwaczy czekają minerały. Agat, jaspis, lidyt, natrolit, oliwin to nazwy tylko kilku z wielu kamieni półszlachetnych i ozdobnych, jakie czekają na cierpliwych poszukiwaczy. Z racji dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, noclegowej oraz gastronomicznej Lubań jest kapitalną podstawą do wypadów we wszystkich kierunkach.

Agat (aluwia Kwisy)
  Galeria agatów

Galeria agatów

 

Szlakiem wygasłych wulkanów

        Na szlak wygasłych wulkanów składają się 3 ścieżki o następujących nazwach: Park na Kamiennej Górze, Łużyckie Kopalnie Bazaltu oraz Wzgórze Ostróżek. Poniżej zamieszczamy krótki opis każdej z nich.

  1. Park na Kamiennej Górze.
    Ścieżkę o długości 1,3 km można przejść o każdej porze roku. Trasa jest bardzo łatwa, wręcz spacerowa. W Parku znajdują się liczne osobliwości skalne opisane szczegółowo na tablicach umieszczonych w 7 punktach obserwacyjnych.

  2. Łużyckie Kopalnie Bazaltu.
    Na teren kopalni można wejść tylko za zgodą jej kierownictwa. Długość trasy wynosi 7 km. Należy podkreślić, że jest to trudna trasa. Czas potrzebny na jej przejście wynosi ok. 5 godz.

  3. Wzgórze Ostróżek.
    Trasa przebiega przez teren nieczynnej Kopalni Bazaltu Uniegoszcz. Długość trasy wynosi ok. 4 km. Trasa zaliczana jest do łatwych. Czas potrzebny na jej pokonanie to ok. 3 godz.


      Wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły wyprawy szlakiem wygasłych wulkanów, znajdują się wprzewodniku autorstwa Beaty Myśliwiec i Kazimierza Wojciechowskiego oraz na tablicach umieszczonych bezpośrednio na szlaku. Poniżej prezentujemy okładkę przewodnika oraz mapę szlaku.

 

 

 

 

 

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...