Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-07-2012

Dokonaj wartościowania analizy SWOT dla miasta Lubania

Od października 2012 r. do marca 2013 r. w ramach pierwszego etapu budowy strategii miasta Lubań, poświęconego analizie SWOT, zostało zorganizowanych 7 otwartych warsztatów. W ich trakcie analizowano silne i słabe strony Lubania oraz szanse i zagrożenia generowane przez jego otoczenie. Każdy z warsztatów poprzedzany był akcją informacyjną w lokalnych mediach (strona miasta, Ziemia Lubańska).

Na każdy z warsztatów zapraszano również specjalistów z poruszanej w jego trakcie dziedziny. Oczywiście obrady toczyły się przy otwartych drzwiach. Spotkaniom strategicznym zawsze towarzyszyły niezależne media, ponadto relacje z ich przebiegu były zamieszczane zarówno w lokalnej prasie jak i w sieci. Warsztaty były moderowane albo przez burmistrza, albo przez jego zastępcę. Zasady budowy strategii i przeprowadzania analizy SWOT każdorazowo prezentowali pracownicy Łużyckiego Centrum Rozwoju. Łącznie we wszystkich warsztatach uczestniczyły 124 osoby. Przy czym w tych poświeconych turystyce wzięło udział 12 osób, edukacji i kulturze 33 osoby, gospodarce 18 osób, sprawom sportu 6 osób, ekologii i zdrowiu 15 osób, a bezpieczeństwu 10 osób. W odrębnym spotkaniu dla młodzieży wzięło udział 21 osób a dla lubańskich radnych 9 osób.

Każda z grup przeprowadziła analizę SWOT w sektorze, dla którego została powołana. Uwagi wniesione przez młodzież i radnych zostały dopisane do analiz wypracowanych przez poprzednie zespoły.

Efekty prac przeprowadzonych na 7 warsztatach zostaną upublicznione na stronie www.luban.pl pod banerem „Strategia rozwoju Lubania” (prawy margines na stronie głównej) oraz w informacji turystycznej (ul. Bracka 12) w dniu 15 kwietnia. Zespołowi koordynującemu prace nad strategią nie chodzi tylko o to, aby każdy mógł przeczytać analizę SWOT, ale żeby każdy otrzymał możliwość zhierarchizowania poczynionych już zapisów. Dzięki takiemu rozwiązaniu w dyskusję nad przyszłością Lubania włączy się jeszcze większa grupa jego mieszkańców.
Poniżej prezentujemy zasady wartościowania analizy SWOT.

Oceny zawartych w 5 tabelach czynników należy dokonywać pod kątem ich wagi dla rozwoju miasta Lubań oraz uwzględniając realizację wizji rozwoju miasta (na stronie www.luban.pl pod banerem „Strategia rozwoju Lubania”). W tym celu poszczególnym czynnikom trzeba przyporządkować wartości w skali od 1 do 3, gdzie:

3 – czynniki najważniejsze, posiadające silne oddziaływanie,
2 – czynniki istotne, posiadające średnie oddziaływanie,
1 – pozostałe problemy i możliwości rozwojowe regionu, posiadające słabe oddziaływanie

Tabele umieszczone na stronie miasta zostały zapisane jako pliki tekstowe. Prosimy nie dokonywać zmian w zapisie czynników, a jednie przyporządkować im określone wartości a następnie zapisać zmiany. Po dokonaniu wartościowa wszystkie pliki należy przesłać w jednym e-mailu zatytułowanym „wartościowanie” na adres: promocja@luban.pl
Wartościowania można dokonywać również na dokumentach w formie papierowej od 15 kwietnia w informacji turystycznej.

Wartościowanie można przeprowadzać do dnia 30 kwietnia 2013 r. Zapraszamy do współpracy.

W ZAŁĄCZENIU  (poniżej niniejszego artykułu):

  • Tabele

 

Programowanie strategiczne ma kluczowe znaczenie, aby można było myśleć o sprawach tworzenia i realizowania polityki rozwoju miasta

Szanowni Państwo,

w 2012 r. wygasają dokumenty określające kierunki działań na rzecz rozwoju Lubania, czyli „Strategia rozwoju Lubania 2000 plus” oraz „Strategia zrównoważonego rozwoju miasta Lubań”. W związku z powyższym staje się koniecznym opracowanie nowej kompleksowej wizji przyszłości naszego miasta. Celem strategii będzie określenie kierunków działań na następujących płaszczyznach: zagospodarowanie przestrzenne, infrastruktura techniczna, infrastruktura społeczna, kultura, turystyka i sport. Pragniemy podkreślić, że nowy dokument będzie opracowywany etapowo przez zespół złożony zarówno z pracowników samorządowych oraz radnych rady miasta jako grupy posiadającej znaczną wiedzę o czynnikach rozwoju miasta, jak i zewnętrznych ekspertów wykazujących się obiektywnym, zewnętrznym i co najważniejsze świeżym spojrzeniem. Oczywiście w pracach zespołu będą partycypować również przedstawiciele wszystkich lubańskich grup społecznych i zawodowych oraz osób zainteresowanych przyszłością miasta. Partycypacyjny model budowy strategii pozwala zaproponować kierunki rozwoju w najszerszym stopniu uwzględniające realne potrzeby mieszkańców, pracodawców, inwestorów, turystów. Zaangażowanie społeczeństwa w proces budowy strategii będzie odbywać się również pośrednio poprzez ankiety, sondy i zapytania.

Nowa strategia nie może być całkowicie oderwana od poprzedniej. Powinna stanowić jej kontynuacje i rozwinięcie. Dlatego też zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie internetowej, poprzez którą dokonacie Państwo oceny realizowanych przez Miasto celów pod kątem stopnia ich realizacji. Wyrażona przez Państwa opinia nada właściwy kierunek działań oraz pozwoli uniknąć popełnionych błędów.

Własne opinie i spostrzeżenia do starej strategii oraz propozycje nowych zapisów można również przesyłać do Łużyckiego Centrum Rozwoju – koordynatora projektu współpracy na adres promocja@luban.pl lub dostarczać osobiście do Informacji Turystycznej (ul. Bracka 12).

Zapraszamy do podejmowania wspólnych decyzji dotyczących przyszłości naszego Miasta.

 

Grupy robocze do prac nad strategią:

 

Lp. Nazwa grupy roboczej/Tematyka warsztatów
Termin Miejsce
1.

Bezpieczeństwo

12.09.2013
godz. 10:00
 

Lubańskie Centrum Historyczne
ul. Bracka 12

2.   Gospodarka i infrastruktura 1.10.2013
godz. 14.30
 
  Lubańskie Centrum Historyczne
ul. Bracka 12
3.   Turystyka 9.10.2013
godz. 10.00
 
  Lubańskie Centrum Historyczne
ul. Bracka 12
4.   Rewitalizacja społeczna

12.11.2013

godz. 13.00

  Lubańskie Centrum Historyczne
ul. Bracka 12
5.      
6.      
7.      
8.      

 

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...