Nazwa zadania: Lubańska Wiosna Ekologiczna 2015
pod hasłem: „Zdrowe światło w czystym powietrzu.”
Dekada edukacji dla zrównoważonego rozwoju ONZ 2005-2015
WFOŚiGW: www.wfosigw.wroclaw.pl
Program w załączniku.
Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej, Oddział Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu rozpoczęło działalność od 22 września 1998 roku. RCEE prowadzi działalność zgodnie z założeniami:
Narodowej Strategii Edukacji Ekologicznej, Programu Edukacji Ekologicznej dla Dolnego Śląska, Strategią Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, Lubań 2008-2014, Programu Edukacji Ekologicznej i Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju dla Gminy Miejskiej Lubań i powiatu lubańskiego
Obejmuje działaniami obszar miasta Lubań, powiatu lubańskiego, Nadleśnictwa Świeradów, Związku Gmin „Kwisa”, Euroregionu „Nysa”. Współuczestnicząc w projektach transgranicznych rozszerza swoją działalność na pozostałe powiaty dawnego województwa jeleniogórskiego.
RCEE współpracuje z wieloma instytucjami lokalnymi oraz organizacjami proekologicznymi. Posiada zbiory multimedialne, czasopisma, książki, filmy i programy z różnych dziedzin nauk przyrodniczych. Pomaga nauczycielom i uczniom różnych poziomów kształcenia. Udziela informacji każdej osobie zainteresowanej: bezpośrednio, telefonicznie, elektronicznie. Centrum realizuje proces edukacyjny, w którym działania w aspekcie formalnym, nieformalnym i mimowolnym ujęte są w ramy programowe.
Wiodącą formą lokalnej edukacji jest autorski projekt „Lubańska Wiosna Ekologiczna" realizowany od 1997 roku. Jest to obszerny blok edukacyjny adresowany do przedszkolaków, uczniów i dorosłych. Wzbogacany jest on o projekty transgraniczne.